Hakkımda

özlem dikel

Bir reklamcı, iletişimci ve fotoğrafçı olan Özlem Dikel’in sektör macerası 2004 senesinde başladı.

Reklam kariyerinde, dünyanın lider reklam ajansları TBWA, Drive Dentsu, uğradığı duraklardan birkaçıdır. 17 yıldır reklam ve pazarlama sektöründe çalışan Dikel, aynı zamanda fotoğrafçılık tutkusuyla kariyerini, dünyanın çeşitli yerlerine gerçekleştirdiği uzun fotoğraf seyahatleriyle renklendirdi. Böylece sayısız şehir ve birbirinden alabildiğine uzak uç coğrafyaları objektifine yansıttığı başarı ve macera dolu bir geçmiş yaratarak, çıktığı yolda yeni hedeflerle hızla ilerlemeye devam ediyor.

Özlem Dikel, Facebook Londra’dan, Türkiye kanalında kreatif direktörlük teklifi aldığında kendi işini kurmak için adımını atmış bulunuyordu. Reklamcı, fotoğrafçı ve iletişimci olarak, bütün yeteneklerini biraraya getirerek 2017 yılında kendi markasını oluşturdu. Başarılı reklamcılık ve pazarlama geçmişindeki deneyimlerini aktarmak ve fotoğraf severlerin fotoğraf algısının daha nitelikli bir hal almasını sağlamak için çalışmalara başladı ve “Özlem Dikel Fotoğraf Atölyesi”ni kurdu. Şirket kurulduktan iki ay sonra, yoğun talep üzerine, iki şubeli bir fotoğraf atölyesi olarak hizmet vermeye başladı.

Çeşitli şirketlerde verdiği seminerlerde fotoğraf, reklamcılık ve pazarlama, sosyal medya gibi konularla geniş kitlelerin yoğun ilgisini uyandırmayı başardı. Boğaziçi Üniversitesi’nde “Brandmarker Pazarlama ve Reklamcılık Yarışması’nda”, ’Reklamcılık ve Pazarlama’ üzerine seminerler verdi. Doğuş Otomotiv, Intertech, Denizbank, Index Grup, Ataşehir Belediyesi gibi markalarla kurumsal iletişim çalışmaları gerçekleştirdi.  2017-2019 yılları arasında görüntüleme sektörünün lider markalarından biri olan Viewsonic marka elçiliğini üstlendi.

Daha sonra fotoğraf atölyesini hizmet verdiği markaların sektörel talepleri doğrultusunda pazarlama ve reklamcılık alanındaki donanımını kullanabileceği dijital reklam ajansına dönüştürerek ODCA (Özlem Dikel Creative Agency)’i kurdu.

Katıldığı uluslararası yarışmalardaki ödülleri ve sergilemeleri, yerel ve uluslararası basına da sıklıkla yansıdı. 2015’te Paris Louvre Müzesi’nde “Body Collection” adlı dijital gösterimde, çalışmalarına yer verildi.

Bilkent Üniversitesi tarafından düzenlenen ‘Marketing and Sales Day’de ‘Dijital Pazarlama’ konusunda konferans verdi. Nişantaşı Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak fotoğrafçılık dersleri vermiştir. Gerek sanal medyada ‘Fotoritim’ fotoğraf dergisinde gerek basılı medyada ‘Sırtçantam’ dergisinde fotoğrafları ve yazıları yayınlandı.

İspanya, Yunanistan gibi ülkelerden sanatçı ve sosyologlarla ortak çalışmalar yürüttü. Bunlardan bir tanesi bağımsız bir küratör olan Panos Sklavenitis’in 6animal2 projesiydi.

Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği’nde açılan ‘Yüzler ve Sözler’ fotoğraf sergisinin küratörlüğünü yaptı.

İtalya’da düzenlenen Accademia Internazionale di Arte Moderna di Roma’dan grafik sanatları dalında ödüle layık görüldü. Son yıllarda, New York’ta gerçekleşen 5 gösterimde birçok çalışması yer aldı. Bunlara ek olarak ‘Photoline’ dergisinde ve ‘Kitaptan Sanattan’ sitesinde köşe yazarlığına devam etmektedir. Aynı zamanda ‘Psikeart’ ve ‘Photoline’ dergisinde fotoğrafları yayınlanmıştır. Reklamcılık ve fotoğrafçılık sektöründe çalışmalarına aktif olarak devam etmektedir.