Hakkımda

portre-edit

Özlem Dikel, çocukluk yıllarından beri yaklaşık 25 yıldır fotoğrafla iç içe. On beş yıla yakın süredir ise fotoğrafın portre, moda, reklam gibi alanlarıyla profesyonel olarak ilgilenirken doğa ve kültüre olan tutkusu nedeniyle yedi yıldır seyahat fotoğrafçılığına yoğunlaştı.

Şimdiye dek sayısız şehir ve birbirine alabildiğine uzak uç coğrafyaları objektifine yansıtan Özlem Dikel’in, başarı ve macera dolu bir geçmişi var.

Başarılı reklam kariyerinde uğradığı duraklar olan TBWA, Drive Dentsu gibi dünyanın lider reklam ajanslarında uzun yıllar Senior Art Director olarak çalışan Dikel, kariyerini dünyanın çeşitli yerlerine gerçekleştirdiği uzun fotoğraf seyahatleriyle bölüyordu. Facebook Londra’dan Türkiye kanalında kreatif direktörlük teklifi aldığında ise kendi işini kurmaya adımını atmıştı.

Türkiye’nin her bir karışını gezen sanatçının insanlarla iletişime girmedeki ustalığı, insanlara ve işine harcadığı zihinsel emek, bildiklerine kişisel çıkarımlar katmadaki hızı onu bulunduğu yolda çok kısa sürede ileri taşıdı.

Küçük yaşlarından beri fotoğrafla çevrili olmak en büyük tutkusuydu. Bunlar onun doğaya ve sanata olan tutkusuyla birleşince işleri uluslararası çapta takip edilen bir fotoğraf sanatçısı haline geldi.

İşlerinde kullandığı malzeme sadece fotoğraf olmakla kalmayıp, dijital tasarımı da sıklıkla kullanıyor.

Katıldığı uluslararası sergiler ve kazandığı ödüller yerel ve uluslararası basına sıklıkla yansıdı. Son yıllarda See Me’nin New York’ta gerçekleşen gösterimlerinde birçok çalışması yer aldı.

2015’te Paris Louvre Müzesi’nde ‘Body Collection’ adlı dijital gösterimde işleri yer aldı.

Gerek sanal medyada ‘Fotoritim’ fotoğraf dergisinde gerek basılı medyada ‘Sırtçantam’ dergisinde fotoğrafları ve yazıları yayınlandı.

İspanya, Yunanistan gibi ülkelerden sanatçı ve sosyologlarla ortak çalışmalar yürüttü. Bunlardan bir tanesi bağımsız bir küratör olan Panos Sklavenitis’in 6animal2 projesiydi.

İtalya’da düzenlenen Accademia Internazionale di Arte Moderna di Roma’dan grafik sanatları dalında ödüle layık görüldü.

Prodüksiyon ve reklam tecrübesi 15 yıla dayanan ekibindeki fotoğrafçılar, stil danışmanları, sanat yönetmenleri, ışık asistanları ile pek çok markaya da reklam & moda, ürün & katalog alanlarında prodüksiyon hizmeti veriyor. Sanatsal çalışmalarını ise dijital tasarım ve fotoğraf alanında sürdürürken, Photoline dergisindeki “Vizöre Takılanlar” köşesinde ve Kitaptan Sanattan’da fotoğraf üzerine köşe yazıları yazmayı sürdürüyor. Aynı zamanda görüntüleme sektöründe dünyanın sayılı markalarından biri olan Viewsonic’in Türkiye marka elçisidir.